Znaczące obniżenie nastroju

Witam, Od około dwóch miesięcy, rano oraz najbardziej wieczorem występuje u mnie znaczące obniżenie nastroju - często zdarza się tak, że zaczynam płakać bez powodu. Czy to depresja? Jeśli tak to czemu najsilniejsza jest w godzinach 20-24 kiedy podobno najbardziej na jej skutki narażonyn się jest rano? Co w tej sytuacji zrobić?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
ponieważ obserwowane przez Panią obniżenie nastroju znacząco odbiega od przeciętnie występującego u Pani samopoczucia i wpływa na codzienne funkcjonowanie, najbardziej istotny wydaje mi się tutaj fakt, że powoduje ono u Pani cierpienie. W tej sytuacji należy nie tylko zrozumieć wzór okołodobowych wahań nastroju, ale też ustalić przyczynę pogorszenia stanu psychicznego oraz obraz pełnej symptomatologii. Zachęcam, aby zgłosiła się Pani do lekarza psychiatry lub psychoterapeuty, którzy na podstawie rozmowy i obserwacji ocenią Pani stan, i zalecą odpowiednie leczenie. Pozdrawiam.

Witam,

Czy Pani obajwy można zaliczyć do jednych z symptomów depresji oraz czy jest to faktycznie depresja, można stwierdzić po dokładniejszym wywiadzie diagnostycznym. Ważne jest to, że Pani samopoczucie sprawia, że zauważyła Pani odmienność od wcześniejszych stanów oraz zaczyna Pani poszukiwać pomocy. Warto skorzystać z możliwości zdiagnozowania przez specjalistę oraz zaplanowania przez niego dalszej drogi poprawy samopoczucia.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek