Znaczna niedoczynność tarczycy a starania o dziecko

Witam! Niedawno mój lekarz ginekolog zlecił mi badania krwi na TSH i wyszło, że są sporo ponad normę, czyli 21,79 przy normie 0,3-4,2. Nie wiem co robić, bo boję się brać leki, bo po nich się tyje, a ja i tak jestem z lekką nadwagą. Bardzo chciałabym zajść w ciążę. W maju biorę ślub i chciałabym z narzeczonym zacząć starać się o dziecko. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc, bo jestem załamana. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W takiej sytuacji należy udać się w najbliższym czasie do endokrynologa. Trzeba sprawdzić jeszcze poziom hormonów tarczycy FT3 i FT4, bo wynik TSH wskazywałby na znaczną niedoczynność tarczycy. Jeśli się to potwierdzi to musi Pani zacząć przyjmować suplementację hormonów. Zapewniam Panią, że po tych lekach się nie tyje. A jeśli planuje Pani ciążę to tym bardziej należy wyrównać gospodarkę hormonalną tarczycy, gdyż takie zaburzenia są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Pozdrawiam!