Znaczna niedomykalność zastawki aortalnej oraz mitralnej

Wyniki badań z października 2011r. Aorta: 29mm, max gradient 28mmhg, niedomykalność **/*** Zastawka dwudzielna: pogrubiałe płatki niedomykalność **. Lewy przedsionek 39mm. Lewa komora: wielkość w skurczu 28mm, w rozkurczu 46mm EF65%. Tylna ściana: grubość w skurczu 16mm, w rozkurczu 12mm. Przegroda międzykomorowa: grubość w skurczu 13mm, w rozkurczu 9mm. Osierdzie NIE. Holter: Średnia częstość rytmu wynosiła 74. Minimalna wynosiła 37. Maksymalna wynosiła 160. Pauz dłuższych od 2,5sek. wystąpiło 0 > pobudzeń komorowych 1, w tym 0 V-tach. i 0 par, bigemnii komorowych 0 i trigemnii komorowych 0. >pobudzeń nadkomorowych 4, w tym 0 SV-tach. BIGEMNI I TRIGEMNII nadkomor. 0. > Łącznie migotanie /trzepotanie przedsionków 0. Epizody ST łącznie 617 minut. Maks. bezwzględna zamiana ST wynosiła -1.6. pacjent użył przycisku zdarzeń 0. Zarejestrowano 35 przykładów RR> 1,5 s. Objawy: odczuwam dziwne bóle w mostku i w klatce, jakby moje serce bilo w mostku i znajdowało się w jakiś szmerach, serce mi bije, bije i momentem takie dziwne uderzenie i potem znowu bije. Mam także uczucie, że czasami moje serce jest słabe, (raz nawet jak w nocy wstawałam do córki to miałam uczucie, że moje serce bije, ale jest słabe takie dziwne uczucie?) mam wrażenie, że cała lewa strona klatki mnie lekko boli albo serce, nie wiem jak to opisać, taki dziwny ból, dyskomfort. Trwa to ok. 5 min. często mnie denerwuje mostek, mam taki dziwny ból w nim, do tego często mam gule w gardle albo uczucie po nocy resztek jedzenia, często mi się odbija i beka (nawet jak nic nie zjem), także momentami mam taki dziwny ból gardła, w tym w nocy na ogół nie odczuwam tego wszystkiego tak. Gastroskopia wykazała zapalenie żołądka, a lekarz napisał też, że mam objawy przepukliny przełyku przepony. Błagam, strasznie to wszystko mnie denerwuje. Mam dzieci i chciałabym je jeszcze wychować, może coś sercem nie tak, sama już nie wiem. Byłam w październiku i w lutym u kardiologa i ponoć nie ma co się martwić. Na następną wizytę mam dopiero się zarejestrować w grudniu, bo nie ma terminów, a ja się boję, że coś mi grozi. Pomocy. Ciśnienie mierzę, mam 116-54 90-40 tętno mam w granicach 58-70. Nawet teraz mam uczucie dziwne w gardle i w mostku oraz klatce, taki dziwny lekki ból i osłabienie, czasami boli mnie lewa ręka, palce mi mrowieją w ręku - przeważnie ten mały, zwłaszcza w nocy występuje ból ręki i wtedy palec mam jak z waty. Proszę co mi może dolegać? Czasami mam czerwone policzki a ciśnienie niskie.

Witam!

Wykonane badanie Holter EKG nie wykazało istotnych nieprawidłowości mogących tłumaczyć odczuwane dolegliwości. W ECHO serca stwierdzono znaczną niedomykalność zastawki aortalnej oraz mitralnej. Takie wady serca mogą dawać objawy m.in. w postaci uczucia kołatania serca czy duszności. Frakcja wyrzutowa jest jednak prawidłowa w związku z tym nie ma powodów do niepokoju, ale wskazana jest regularna kontrola kardiologiczna. Gastroskopia wykazała przepuklinę rozworu przełykowego co również może dawać uczucie dyskomfortu, kołatania serca, bólu w okolicy zamostkowej a nawet duszności. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się w pozycji leżącej czyli np. podczas odpoczynku nocnego. W związku z tym wskazane jest skonsultowanie problemu z gastroenterologiem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Inne dolegliwości związane z zaburzeniem czucia w lewej ręce mogą sugerować zespół kanału łokciowego (jeśli parestezje dotyczą IV i V palca ręki). Ten problem powinien być skonsultowany z neurologiem. Biorąc pod uwagę całość opisu Pani przypadku wydaje się, że istotną komponentą mogą być zaburzenia lękowe, co powinno zostać wyjaśnione podczas konsultacji psychiatrycznej. Ewentualne leczenie przeciwlękowe może przynieść znaczną poprawę jakości życia i zmniejszenie dolegliwości, szczególnie tych związanych z uczuciem nieprawidłowej pracy serca czy duszności. Zachęcam do wizyty u wspomnianych specjalistów. Pozdrawiam serdecznie!