Znaczne powiększenie lewej piersi: czy to rak?

Dzień dobry. Mam 32 lata. Od okoł dwóch miesięcy moja lewa pierś znacznie się powiększyła. Bardzo uwidoczniły się na niej żyły i wyczuwam bardzo bolące zgrubienia pod palcami. Jestem bardzo ospała i wszystko mnie drażni. Jestem matką dwójki dzieci. Dodam też, że nadmiernie się pocę. W mojej rodzinie nikt nie chorował na raka piersi. Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 15 lat i nigdy nie stosowałam antykoncepcji. Moja pierś nie zmieniła kształtu, tylko sporo się powiekszyła i jest bolesna. Bardzo się boję, że to rak. Bardzo proszę o jakąkolwiek diagnozę i pomoc. Dziękuję bardzo.

Witam serdecznie.

Szanowna Pani, nikt nie jest w stanie postawić diagnozy przez internet. Raka piersi można rozpoznać tylko i wyłącznie na podstawie badań - na początek badanie lekarskie, nastepnie USG i w przypadku stwierdzenia niepokojącego guza - biopsja lub wycięcie do badania histopatologicznego.

Brak czynników ryzyka raka piersi zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u Pani, niemniej najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest po prostu to... że jest Pani kobietą. Dlatego też my kobiety, niezależnie od wieku, czy obciążeń rodzinnych musimy poddawać się regularnym badaniom.

Zachęcam do wizyty u ginekologa. lekarz Panią zbada i w razie nieprawidłowości zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.