Znaczne przybranie na wadze w krótkim czasie

Witam i zapytuję, co jest powodem przybywania na wadze w tak krótkim czasie. Jestem kobietą i mam 55 lat. Nie mam okresu już od czerwca tego roku. W przeciągu 1,5 miesiąca przybyłam na wadze 6 kg. Nie jestem z tych, co jedzą dużo i dlatego też wydaje to się nienormalne. Nigdy nawet przez cały rok tyle nie przybyłam na wadze. Co może być tego powodem, czy to zmiana hormonów? Jeżeli, to co mam robić, żeby zgubić z powrotem te niepotrzebne kilogramy?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeśli mimo zmiany diety zauważyła Pani wzrost masy ciała warto wykonać badania. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto wykonać podstawową morfologię krwi, oznaczyć glukozę, jak i ocenić poziom hormonów tarczycowych.
Często właśnie w chorobach tarczycy może występować zaburzenie metabolizmu.

Pozdrawiam!