Znacznie zaniżone PLT

Witam. Pobrałem wyniki badania morfologicznego. Okazuje się, że mam PLT na poziomie 60 przy normie 150-400. Jest to już trzecie badanie potwierdzające zaniżenie wartości PLT. Przy poprzednich badaniach PLT było na poziomie 70. Trochę jestem zaniepokojony. Proszę o odpowiedź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu. Mój lekarz na ten temat milczy.... Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Najczętszą przyczyną izolowanego spadku ilości płytek krwi (tzn. bez towarzyszących zmian w ilości leukocytów oraz erytrocytów) jest tzw. małopłytkowość samoistna. Chorują najczęściej osoby w wieku 20-40 lat. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które charakteryzuje się przyspieszonym niszczeniem płytek krwi. Z przyczyn nieznanych, w organizmie (głównie w śledzionie) powstają przeciwciała, które są skierowane przeciwko tzw. glikoproteinom, czyli cząsteczkom na powierzchni płytek. Przeciwciała przyczepiają się (oplaszczają) do płytek, co jest sygnałem dla pewnej grupy komórek krwi (makrofagów) do niszczenia ich.
Przy niskich wartościach płytek mogą występować objawy - takie jak nawracające krwawienia z nosa, dziąseł, wybroczyny na skórze, łatwe siniaczenie się.

Dobrze byłoby, gdyby trafił Pan pod opiekę hematologa. W rozpoznaniu małopłytkowości konieczne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych (w uzasadnionych przypadkach także biopsji szpiku kostnego). Czasami małopłytkowość może być objawem towarzyszącym innych chorób, np. reumatycznych. Czasami występuje także po lekach (karbamazepina, fenytoina, kotrimoksazol, chloramfenikol).

Co istotne w przypadku rozpoznania małoplytkowości samoistnej, u pacjentów, u których liczba płytek jest większa niż 30 tysięcy oraz objawów skazy - nie jest konieczne leczenie. U pozostałych pacjentów w leczeniu stosuje się głównie leki sterydowe, czasami konieczne jest usunięcię śledziony.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!