Znamiona barwnikowe a ryzyko zachorowania na czerniaka

Witam! Mam pytanie odnośnie znamion barwnikowych. Czy jeśli mam ich dużo większość na plecach raczej nie więcej niż 50 i jasną karnacje to czy mam zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka? Ponieważ boję się że może on u mnie wystąpić. Chodzę na coroczne kontrole. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Piotr Pilarski

Bardzo dobrze, że chodzi Pan na kontrole. Dodatkowo warto samemu kontrolować zmiany czy nie zmieniają swojego wyglądu, smarować te miejsca kremem z filtrem 50 oraz unikać słońca przede wszystkim solarium. Ryzyko jest lekko zwiększone.

Pozdrawiam.

Wg najnowszych badań , czerniak rozwija sie w 50% w znamionach i w 50% w zdrowej dotychczas skórze! Zmiany barwnikowe skory , zwlaszcza w miejscach trudnych samoobserwacji powinny być jednak kontrolowane dermatoskopowo przez specjalistę 2x/rok- wiosna i jesień! zż