Znieczulenie ogólne po zawale serca

Witam! Od lat choruję na serce. Zawał miałam 7 lat temu (49 lat), było balonikowanie. Próba wstawienia stentów zawsze była nieudana ze względów anatomicznych. W 2009 wstawiono mi stent w prawej nodze a w tym w lewej. Niestety ból w prawej powrócił i już po 50 m muszę stanąć, to samo jeśli chodzi o schody. Wiem, że czeka mnie kolejny zabieg i mam pytanie, czy można taki zabieg mieć pod pełną narkozą. Przyznam, że zabiegów przed i po zawale miałam ponad 10 i teraz bardzo boję się, że coś pójdzie nie tak i wszystko będę słyszała. Czy wykonuje się takie zabiegi pod narkozą? Pozdrawiam, Danuta

Witam! Znieczulenie ogólne jest możliwe w przypadku prawie każdej operacji, jednakże ze względu na swoje minusy, jeśli to tylko możliwe preferowane jest znieczulenie regionalne np. podpajęczynówkowe. Znieczulenie ogólne jest gorzej tolerowane przez pacjentów, szczególnie jeśli chodzi o okres pooperacyjny. Jednakże, że jeśli ewidentnie chciałaby Pani skorzystać z tej metody znieczulenia to koniecznie należy o tym powiedzieć anestezjologowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej do zabiegu. Myślę, że przedstawi Pani wszystkie dostępne możliwości, łącznie ze znieczuleniem ogólnym. Jednakże istnieje również możliwość znieczulenia regionalnego z sedacją, czyli z lekkim snem, dzięki któremu nie będzie Pani niczego pamiętać z okresu operacji. Proponuję zachować spokój, w tej chwili nie ma powodu do obaw. Pozdrawiam serdecznie!