Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa - jak to leczyć?

Mam problem, mam 25 lat, jestem mężczyzną. Od dłuższego czasu odczuwam ból w kręgosłupie w części piersiowej, zawsze pomagało mi na to, wygięcie się na krześle w tył, gdzie było dość głośno słychać jak kręgi na siebie nachodzą, podobny dźwięk jak przy strzelaniu palcami. Od niedawna zaczęło się pogarszać, mianowicie, o wiele szybciej zaczęły mi drętwieć nogi i ręce. Miałem robione prześwietlenie i wyszło mi, że mam zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa. Nie wiem czy mam się obawiać gorszych skutków tego zaniedbania zdrowia. Jak to można leczyć i czy leczenie nie powinno kolidować z 8 godz. pracą przy komputerze. W razie wszelkich pytań podaję swojego maila tubielewiczp@wp.pl, ewentualnie jeszcze numer gg 7040072. Za udzieloną odpowiedź bardzo dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa są bóle o tle mechanicznym, czyli pojawiające się po nadmiernym obciążeniu, czy urazie. Występują u bardzo wielu osób, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia.
Zniesienie lordozy lędźwiowej daje gorszą amortyzację. Ponieważ dochodzi do kompensacji, to w odcinku piersiowym i szyjnym również może dojść do zmiany fizjologicznych krzywizn. Należy utrzymywać ruchomość, ćwiczyć mięśnie stabilizujące, zwracać uwagę na utrzymanie prawidłowej postawy.
Odpowiednim leczeniem jest rehabilitacja polegająca na fizykoterapii i kinezyterapii.

Objawy neurologiczne tj. drętwienia nóg  i rąk powinny być ocenione przez lekarza, który oszacuje celowość ewentualnej konsultacji neurologicznej.

Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy oraz nieprawidłowości opisane w RTG najpewniej są wynikiem choroby zwyrodnieniowej. Zdecydowanie nie można jej jednak zaniedbać. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem, który prowadził Pana diagnostykę w celu ustalenia dalszych metod postępowania. Najpewniej będzie to jednak rehabilitacja.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do rehabilitanta aby wdrożyć odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgoslupowe.