Mężczyzna , 35 lat Czy konieczna operacja?mężczyzna 35 lat. Zniesienie lordozy lędżwiowej i lewoboczne wygiecie lędżwiowego odc kręgosłupa. Odwodnienie i obniżenie tarczy międzykręgowej na poziomie L5/S1, wysokość pozostałych tarcz w normie. Poziom L5/S1: centralno-lewoboczna protruzja krężka m-k na ok.8mm z uciskiem lewego korzenia nerwowego L5 w otworze m-k zwężonym także przez zmiany zwyrodnieniowe w stawie m-k oraz lewego korzenia nerwowego S1 w zajętym zachyłku korzeniowym; wymiar strzał kanału kręgowego-10mm
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Bartłomiej Rawski 77
Bartłomiej Rawski Radiolog, Gdańsk 77 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Decyzja o sposobie leczenia należy do lekarza prowadzącego, zlecającego badanie lub ortopedy/neurochirurga. Dlatego sugeruję udać się do lekarza na wizytę w celu konsultacji i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Lordoza – Lordoza jest to zgięcie kręgosłupa ku przodowi w płaszczyźnie strzałkowej. Prawidłowo kręgosłup dorosłego człowieka tworzy 3 krzywizny: lordozę szyjną, kyfozę piersiową, lordozę lędźwiową (niektórzy autorzy wyróżniają jeszcze kyfozę krzyżową). Wspólnie krzywizny kręgosłupa pozwalają znosić duże obciążenia i utrzymywać prawidłową postawę ciała.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: