Żółta wydzielina z piersi i stosowanie minipigułki

Podczas kąpieli, po ściśnięciu sutków, zauważyłam żółty wyciek (kilka kropelek). 1,5 msc temu skończyłam karmić piersią. od 3 msc zażywam minipigułkę. Ciąże wykluczyłam 3 testami. Co się dzieje? Czy to objaw ciąży?

Mlekotok najlepiej zdiagnozować wykonując oznaczenie poziomu prolaktyny we krwi.Nie jest to objaw ciąży. Jeśli zakończyła Pani laktację radziłabym zmienić rodzaj antykoncepcji z minipigułki na tabletkę jednofazową- skuteczność antykoncepcji będzie większa.

Wydzielina z gruczołów sutkowych po zakończeniu karmienia piersia może utrzymywac się, przy wyraźnej tendencji do zanikania, przez 6 do 9 miesięcy od daty zakończenia karmienia. W tym czasie nie należy czesto drażnic gruczołów sutkowych (masowanie, ściskanie, wyciskanie wydzieliny z brodawki sutkowej) bowiem pobudza to produkcję wydzieliny w sutku. Czynnikiem pobudzającym może też byc tabletka antykoncepcyjna, którą Pani zazywa. Proponuje zmiane leku i kontrolne badanie ultrasonograficzne gruczolu sutkowego.