Żółty nalot na języku oraz wzdęcia brzucha i zgagi

Witam serdecznie! Od jakiegoś czasu mam zółty nalot na języku (od ok. 4 miesięcy) jest różny czasem lekki kolor żółty, czasem mocniejszy, aż praktycznie do koloru pomarańczowego, często wieczorem towarzyszy mi zgaga, mam czasami odczucie jakbym miał pełne kichy, ale załatwiam się normalnie. Mam wrażenie wzdęcia brzucha. Nie ma reguły, czasami od razu rano mam żółty język, czasami nie. Zauważyłem, że jak rano nic nie jem jest OK, ale po porannej kawiezaczyna się pojawiać zabarwienie, jak coś zjem to powoli to zanika. Ogólnie jak zjem dużo to zaważyłem, że dłużej utrzymuje się ten kolor. Czym to może być spowodowane? Prowadzę ciężki tryb życia, przeważnie nie jadam śniadań, tylko rano piję kawę i wtedy później jem w domu obiad około godz. 17:00. Czy to może być problem ze złym odżywianiem? W jaki sposób mam zacząć leczenie? Bardzo proszę o pomoc.

Trudno mi określić co Panu się dzieje bez bezpośredniego badania. Z uwagi na wzdęcia brzucha i zgagi radziłbym przeprowadzić diagnostykę celem oceny obrazowej górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy). Co do nalotów na języku to rzeczywiście mogą być one związane z patologią w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego lub/i właśnie nieprawidłowej diety (odżywiania się). Trudno się dziwić, że ma Pan zmieniony kolorystycznie język skoro z samego rana pije Pan kawę bez spożywania posiłku (zaleganie barwników z kawy w osadzie na języku). Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem, który po bezpośrednim badaniu zaleci odpowiedni sposób postępowania (jak i zapewne diagnostykę).

Magdalena Mroczek

Witam,

Ciężko jest określić co Panu dolega jedynie na podstawie krótkiego opisu i niespecyficznych objawów. Z całą pewnością niezbędne jest badanie i dokładny wywiad a w tym celu wizyta u lekarza.

Co do przebarwień na języku to mogą mieć one różne przyczyny. Niektóre z nich są całkowicie niegroźne, a inne wymagają konsultacji lekarskiej. Tzw. żółty nalot na języku może mieć w istocie różną barwę i przybierać kolor od kremowego, poprzez biało-bezowy a skończywszy na żółtym. Żółty nalot na języku może być przede wszystkim spowodowany nieprawidłową dietą i paleniem tytoniu. Prawdopodobnie ma to miejsce u Pana, zważywszy na to, że pije Pan rano tylko kawę, a przy jedzeniu osad zanika. Poza tym żółty osad na języku może być też spowodowany grzybicą jamy ustnej. W takim przypadku jednak po umyciu zębów i wyszorowaniu języka żółty osad powinien zniknąć. Jeśli tak się nie dzieje można podejrzewać poważniejsze schodzenie takie jak np. leukoplakia. Jest to tzw. zmiana przedrakowa, występująca najczęściej u mężczyzn po 40 roku życia. Zmiany tej nie da się mechanicznie usunąć. Usuwa się ją po konsultacji lekarskiej farmakologicznie lub np. z użyciem krioterapii. Tego typu zmianę należy zawsze skonsultować z lekarzem. Poza tym żółte zabarwienie może też wystąpić w przebiegu tzw. języka włochatego. Dochodzi wtedy do zmian w złuszczaniu się nabłonka i wtedy w pęknięciach języka dochodzi do silnego rozwoju bakterii. W takich przypadkach język może najpierw przybrać barwę żółtą, a potem brązową a nawet czarną. Schorzeniu temu sprzyja brak dbałości o higienę ustną oraz czynniki takie jak infekcje dróg oddechowych czy palenie tytoniu. Zazwyczaj po leczeniu miejscowym i prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej wszystko wraca do normy. Poza tym żółty język spowodowany być może chorobami dróg żółciowych oraz zgagą i związaną z nią zarzucaniem treści pokarmowych. W Pana przypadku radzę zadbać o higienę jamy ustnej i zmodyfikowac dietę a jeśli po kilku dniach osad nie zniknie skonsultowac się z lekarzem rodzinnym i wykonać podstawowe badania krwi i moczu.