Zrastanie się dziąsła po ekstrakcji zęba

Dzien dobry 11.08.2015r miałem wyrwana siudemke,mam pytanie ile bendzie się zrastało dziąsło?i czy to normalne ze w piątym dniu po wyrwaniu mam troche spuchnięte dziąsło w srodku,i ze czsem jeszcze troche pobolewa?nie leci krew ani zadna ropa,i czy moge już płukac dziąsła szauwią?dzis minoł piąty dzien od wyrwania,w srodku dziąsła po tym wyrwanym zebie zrobiło mi sie cos takiego w kolorze biało-szarym,czy jest to normalne?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

ból jeśli maleje może utrzymywać się nawet kilka tygodni - wiele zależy od stanu zęba i otaczających tkanek przed ekstrakcją oraz od techniki wykonania zabiegu i czasu jego trwania - podany kolor zawartości to raczej resztki pokarmu - proszę sprawdzić po płukanie które można już stosować
czy nadal coś jest niepokojącego w zębodole - jeśli tak to musi się Pan udać do lekarza wykonującego zabieg na kontrolę
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Obecne dolegliwości oraz stan dziąsła zależą w dużej mierze od stanu wyjściowego zęba i tkanek otaczających. Mogą się utrzymywać kilka tygodni ( jednak z czasem powinien zauważyć Pan ich zmniejszanie się ). To, co zauważył Pan w miejscu usuniętego zęba może być zarastającym dziąsłem lub resztkami jedzenia. Jak najbardziej może Pan już płukać usta, też szałwią.
Jeśli będzie miał Pan nadal wątpliwości, proszę udać się do lekarza wykonującego zabieg, w celu konsultacji.