Zrastanie się kości po operacji złamania kostki bocznej zewnętrznej

Witam, w dniu 04.04.2014 miałem operację załamania kostki bocznej zewnętrznej. Kość strzałkową zespolono blaszką, a w kostę wkręcono śrubę na więzozrost. W dniu 20.05.2014 śruba więzozrostowa została wyjęta (założono mi 3 szwy po jej wyjęciu). Lekarze mówią że zrasta się bardzo dobrze, choć ja na zdjęciu wykonanym w dniu 05.05.2014. widzę nadal złamanie. Czy mimo że laik (ja) nadal widzi złamanie na zdjęciu, to lekarz widzi tam, że zrasta się dobrze? Czy mogę zacząć w pełni obciążać nogę??

Szanowny Panie, w przypadkach prawdiłowego gojenia pierwotny zrost kostny zostaje osiągniety po OKOŁO 6tygodniach od złamania. Decyzję o terminie rozpoczęcia obciążania (w tym w jakim stopniu) powinien podjąć prowadzący Pana lekarza, który dysponuje infromacjami zarówno o Pana stanie klinicznym jak i wynikach badań dodoatkowych, do których należy np. badanie RTG. Zwykle w takich przypadach większe doświadczenie w ocenie zdjęć rtg mają ortopedzi niż radiolodzy. Teoretycznie powinien Pan rozpocząć częściowe obciążenie operowanej kończyny - jednak ostateczna decyzja na podstawie całości Pana obrazu ( badanie, RTG, przebieg dotychczasowego leczenia) należy do prowadzącego Pana ortopedy. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.