Zrosty na macicy a endometrioza

Witam. Mam pytanie "Czy różnica w wyglądzie między zrostem a endometriozą jest znacząca"? Pytam, ponieważ 4 tyg.temu miałam laparotomię i "przy okazji" lekarz wyciął zrosty po cesarce. teraz okazało się, że mam endometriozę. Czy możliwe że zrobiła się ona tak szybko. Czy wycięte zrosty to też endometrioza ?? z góry bardzo dziękuję za odp.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną powstania uwolnionych zrostów (zrostów nie wycina się i nie bada histopatologicznie, a jedynie rozcina się je, uwalniając zrośnięte tkanki) była operacja i cięcie cesarskie, czy endometrioza. Jeżeli podczas laparotomii widoczne byłyby ogniska endometriozy, to z dużym prawdopodobieństwem zwróciłyby one uwagę zespołu operującego.