Zrosty na przeponie w wyniku RTG klatki piersiowej

Proszę o poradę z rtg klatki piersiowej wyszło mi ,że kopuły przepony z pojedynczymi zrostami co to oznacza .Dziękuję.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Drobne zrosty w okolicach przepony najczęściej są spowodowane przebyciem w przeszłości stanu zapalnego. Pośrednio mogą być związane z rumieniem guzowatym, dlatego, że w chorobie tej mogą występować też różne choroby układu oddechowego, w tym zapalne. Jednak nie ma reguły. Taki drobny zrost raczej nie jest niczym niepokojącym, wymaga kontroli co jakiś czas.

prawdopodobnie przebyte w PRZESZŁOŚCI zapalenie płuc lub inna choroba zapalna dróg oddechowych. generalnie jako pojedynczy obraz bez innych objawów nic nie znaczy.
pozdrawiam.
M. Koncewicz