Zrosty w prawym kącie przeponowo-sercowym w badaniu RTG klatki piersiowej

Badanie radiologiczne: Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Zrosty w prawym kącie przeponowo-sercowym. Sylwetka serca podparta. Aorta wydłużona o krętym przebiegu. W polu środkowym płuca lewego cień o wym. ok. 8 mm - konieczne porównanie z bad. poprzednimi lub do dalszej diagnostyki. Poza tym widoczne pola płucne bez uchwytnych zagęszczeń miąższowych o wzmożonym rysunku zrębowym w polach dolnych.

Witam! Niestety nie opisała Pani przyczyny wykonania zdjęcia RTG klatki piersiowej, a jest to konieczne dla dokładnej interpretacji wyniku. Utrudnia to także brak wywiadu chorobowego oraz brak możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego. W związku z tym można odnieść się do badania tylko ogólnie. Na zdjęciu uwidoczniono kilka nieprawidłowości. Niektóre zmiany np. zrosty w prawym kącie przeponowo-sercowym (prawdopodobnie pozapalne), czy kręty przebieg wydłużonej aorty (być może na podłożu miażdżycowym) nie są niepokojące i nie wymagają dalszej diagnostyki. Jednakże zmiana opisywana jako cień o wymiarach ok. 8 mm w polu środkowym płuca lewego wymaga dokładnej oceny. W tej sytuacji należy porównać aktualne zdjęcie z poprzednimi i jeśli zmiana jest "nowa", wówczas wskazana jest dalsza diagnostyka np. TK klatki piersiowej. To badanie jest uzasadnione także, gdy nie ma możliwości porównania zdjęć RTG. Proponuję skonsultować wynik badania z pulmonologiem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Pozdrawiam serdecznie!