Zrosty widoczne w badaniu ginekologicznym 10 lat po operacji wyrostka

Witam, Byłam dziś na wizycie u ginekologa.Odczuwam większe/mniejsze kucia w prawym podbrzuszu i bóle dolnej partii pleców.Do tego mam nieregularne miesiączki i dosyć bolesne. Pani ginekolog zrobiła badanie i stwierdziła że mam powiększony prawy jajnik i zrosty.Jak zapytałam skąd te zrosty stwierdziła że najprawdopodobniej zostało mi po operacji po wyrostku(który miałam prawie 10 lat temu).Czy to możliwe? Przepisała mi także tabletki Belara i mam zgłosić sie po pierwszy opakowaniu na cytologie.

Witam serdecznie. Jest to jak najbardziej możliwe, szczególnie w sytuacji gdy zabieg wykonywany był metodą klasyczną.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Rzeczywiście tak jest - zrosty powstają w następstwie przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. W obrębie tkanek, które są przecinane podczas operacji, zachodzą procesy regeneracji i wówczas dochodzi do tworzenia się zbliznowaceń - zrostów. Zrosty powstają u większości pacjentów, którzy kiedykolwiek zostali poddani zabiegowi operacyjnemu. Jeżeli u pacjenta nie występują żadne dolegliwości, nie stanowią powodu do niepokoju.