Zsunięty napletek - czy da się przywrócić jego wrażliwość?

Mam 17 lat. Nie byłem obrzezany, ale mam od wczoraj zsunięty napletek. Nie mam stulejki, po prostu tak postanowiłem, ze względów higienicznych i estetycznych. W związku z tym prosiłbym o odpowiedź na kilka pytań. Jak długo będę czuł dyskomfort obcierającego się penisa o bieliznę? Czy to prawda, że główka żołędzia stanie się z czerwonej różowa? Czy to prawda, że napletek się zmniejszy? Czy jeśli stwierdzę, że nie chcę mieć już zsuniętego napletka, bo penis stał się mało wrażliwy i znowu nasunę napletek na członka, to przywrócę w ten sposób, po pewnym czasie, jego wrażliwość? Być może w niedalekiej przyszłości będę chciał się obrzezać. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

Do odpowiedzi na Twoje pytania istotna jest informacja, co rozumiesz pod pojęciem zsuniętego napletka. Prawidłowo, napletek można zsunąć i odprowadzić go na swoje miejsce. Możliwe są także różne wariacje na ten temat, ale piszesz, że jesteś przed ewentualnym obrzezaniem.

Zastanawiające jest również stwierdzenie, że "od wczoraj mam zsunięty napletek (...) po prostu tak postanowiłem". Czy dobrze rozumiem, że w dniu wczorajszym odprowadziłeś napletek na stałe np. przycinając wędzidełko?

Wracając do Twoich pytań, odsłonięty żołądź może dawać dolegliwości bólowe i wywoływać uczucie  dyskomfortu. U osób poddających się obrzezaniu dolegliwości te trwają nawet do kilku tygodni, podczas których prącie przyzwyczaja się do nowych bodźców, nowych warunków.

Kolor żołędzia jest cechą osobniczą uzależnioną od zawartości melaniny, barwnika skóry człowieka. Kolor nie powinien ulec zatem zmianie.

Napletek jest anatomicznym fałdem skórnym i po okresie dojrzewania nie ulega wydłużeniu ani skróceniu. Niektóre techniki obrzezania polegają na amputacji części fałdu i wiążą się z jego skróceniem.

Odpowiedź na ostatnie pytanie nie do końca jest możliwa, ze względu na brak informacji na temat techniki zsunięcia napletka. Nie wiem co z nim zrobiłeś, że znajduje się w stałym odprowadzeniu, dlatego nie wiem, czy możliwe jest ponowne jest nałożenie.

Pozdrawiam.