Zwapnienia w obrębie aorty brzusznej w RTG

W opisie prześwietlenia RTG napisano : Zwapnienia w ścianie aorty brzusznej. Co to oznacza ? Prześwietlałam kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy - bez uchwytnych zmian o znaczeniu chorobowym, choć boli. Leczę nadciśnienie tętnicze od wielu , wielu lat i też przyjmuję często leki na chore stawy. Mam 62 lata. Masa ciała w normie, dość dużo siedzę przy komputerze , ale też chodzę co 2 dzień z kijkami. Dieta uboga w produkty tłuszczowe i mięsne. h.h.

Witam serdecznie,

Zwapnienia w aorcie brzusznej są zmianami charakterystycznymi u osób starszych. Zaleca się przyjmowanie pacjentom ze zwapnieniami w naczyniach krwionośnych witaminy K2, w dawce 75 mikrogramów dziennie. Jak pokazują ostatnie badania stosowanie witaminy K2 w w/w dawce, redukuje ilość zwapnień w naczyniach krwionośnych o 56%. Sugeruję konsultacje z lekarzem zlecającym badaniem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.