Zwapnienie płuc w wynikach badań RTG

Witam. Mam pytanie dotyczące zwapnienia płuc. Odebrałam wyniki badań mojej mamy i na rtg wyszło jej, że ma zwapnienie w płacie dolnym płuca lewego i ślad zrostu w lewym kącie przeponowi-żebrowym. Chciałabym się dowiedzieć, o czym może świadczyć zwapnienie płuc, czy jest objawem jakiejś choroby? Jakie jeszcze dodatkowe badania powinny zostać zrobione? Czy samo zwapnienie płuc powinno się leczyć? Może są jakieś metody naturalnego leczenia zwapnienia płuc? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem czy zwapnienia w płucach są groźne. Czytałam na jakimś forum, że zwapnienia płuc mogą być związane z gruźlicą i innymi chorobami, dlatego chciałabym się dowiedzieć od specjalisty jak to dokładnie wygląda. Proszę pomóżcie mi, czy zwapnienia płuc są groźne i stanowią zagrożenie dla zdrowia mojej mamy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ela J

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, zwapnienie i opisywane zrosty są najprawdopodobniej pozostałością po przebytej chorobie zapalnej płuc. Same w sobie nie wymagają dalszej diagnostyki.