Zwapnienie kości biodrowej

Witam. Mam 32 lata. Urodziłam się z dysplazją prawego stawu biodrowego, nie miałam panewki biodrowej. W wieku 10 mies. zostałam włożona w aparat ortopedyczny. Do 16 roku życia byłam pod kontrolą ortopedy, nosiłam wkładki ortopedyczne w butach. Przez lata nic się nie działo z moim prawym biodrem. Jakiś czas temu - najbardziej zimą - zaczęło mnie ono pobolewać, ból schodził do kolana, czasami wręcz kulałam. W styczniu miałam problem z górnym odcinkiem szyjnym. Z rtg wyszło, że są tam początkujące stany zwyrodnieniowe. Po ostatniej wizycie, ortopeda skierował mnie na rtg stawów biodrowych, bo, jak to określił, "coś mu się nie podobało w prawym biodrze". Dziś, kiedy byłam odebrać wyniki, Pani radiolog powiedziała, że muszę zrobić jak najszybciej kolejne badanie w innym ustawieniu osiowym (?), bo mam ZWAPNIENIE KOŚCI O WYMIARACH 8/4mm. Na kolejne (dzisiejsze) badanie nie wyraziłam zgody, ponieważ wczoraj miałam tomografię głowy, a rtg biodra było we wtorek - czyli 3 badania rtg byłyby dzień po dniu. Dodam, iż mam nowotwór piersi - fibroadenoma, mam guza w tarczycy - adomatoid nodule z licznymi zwyrodnieniami oraz onkolog podejrzewa, że mogę mieć też guza w głowie -miewam bardzo silne bóle i zawroty głowy. Onkolog zalecił mi zajście w ciąże, bo to może przyblokuje nowotwór piersi i może obejdzie się bez trzeciej operacji piersi, więc wszystkie badania rtg są dla mnie problemem ze względu na starania się o dziecko. Bardzo proszę opisać mi, co oznacza to zwapnienie kości, jakie to ma dla mnie konsekwencje w obecnym stanie zdrowia, czy może się to wiązać z guzami piersi i tarczycy? jakie jest leczenie w tej chorobie i jakie rokowania. Skąd się bierze ta choroba? Bardzo proszę o odpowiedź, wizytę u ortopedy mam dopiero 9 czerwca, a bardzo się denerwuję...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zwapnienie w kości biodrowej może mieć charakter zmiany łagodnej bądź złośliwej. Trudno jest oszacować przyczyny na podstawie jedynie wielkości zwapnienia, ważny jest jego wygląd, kształt, a do tego obraz kliniczny( dokładny wywiad, wyniki badania). Z reguły wykonuje się zdjęcie rtg w takim przypadku w 2 płaszczyznach, stąd ta potrzeba dorobienia zdjęcia.

Opisywana zmiana wydaje się nie mieć związku z przedstawionymi problemami zdrowotnymi - zmiana w piersi typu fibroadenoma to zmiana łagodna, zmiany w tarczycy również prawdopodobnie łagodne (trudno mi ocenić z powodu małej liczby danych i trochę niejasnego opisu).

Proponuję wykonać zalecane zdjęcie, aby wyjaśnić przyczynę zwapnienia, tu konieczne jest wykluczenie procesu złośliwego (im wcześniej tym lepiej) i zastosować się do zaleceń ortopedy, który zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.