Zwapnienie w pierścieniu, umiarkowana fala niedomykalności aortalnej

Mam wynik usg serca: Ao-wstepujaca 33mm,ao-p-24mm,łuk-22mm,pień płucny 18mm,EF-5%,FS-44% Zastawka dwupłatkowa,duże zwapnienie płatków aortalnych,komisury zrośniete separacja płatków-8mm, zwapnienie w pierścieniu, umiarkowana fala niedomykalności aortalnej, V-max w aorcie zstep. do ok. 2,3m/s przyspieszony, w badaniu dopplerowkim mała IT, PA z IT max do 25mmHg, nieco wzmozona echogeniczność tylnego osierdzia, mięsień l. komory bez przerostu,PMK-10mm, TŚ-11m, czeka mnie operacja? i czy jest pilna

Na pewno w pierwszej kolejnosci trzeba skonsultowac wynik z lekarzem kardiologiem prowadzacym , nie ma w nim wartości gradientu aortalnego , jest tylko opis morfologiczny ,ale z wartości separacji platków mozna sie domyslać ,ze stenoza jest istotna. i byc moze zabieg będzie potrzebny. Warto ocenic Pani poprzednie wyniki echo oraz objawy kliniczne