Kobieta , 50 lat

U mamy zdiagnozowano w piersi, że wg tarczy zegarowej: godzina 12 są 1 mm zwapnienia. Skala BIRADS 4. Informacje uzupełniające: DCIS/I. Jak poszła do wskazanego szpitala to zdiagnozowali 1 mm zwapnienia, które tworzą siatkę, a w środku tych zwapnień jest guzek (niestety nie mam pojęcia jakiej wielkości). Wiem, że jak poszła już do lekarza ten drugi raz to trzymali ją z 3 h, robili jej wszystkie możliwe badania, usg wszystkiego (tak jakby sprawdzali czy ma jakieś przerzuty). I umówili do chirurga na już następny tydzień, by ten zdecydował kiedy i jak zrobią biopsję. Mama się przestraszyła, że tak długo ją trzymają i że już tak szybko znowu ma iść do lekarza. Uspokoili ją, że mają teraz dużo luzu. Ale nie wiem czy to prawda, bo mam kolegę, który pracuje w tym szpitalu i mówił, że mają coraz więcej przypadków rakowych. Czy mam się martwić? Nie ukrywam, że ta siateczka zwapnień i w środku guzek to źle brzmi ;/

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

BI-RADS 4 - oznacza zmianę podejrzaną, która powinna zostać zweryfikowana w biopsji.
Możemy tu wyróżnić trzy podkategorie, a mianowicie:
4A - zmiany wymagające weryfikacji ale z niewielkim prawdopodobieństwem złośliwości, po biopsji wskazane badanie kontrolne za 6 miesięcy, typowo mogą to być palpacyjne zmiany w obrazie ultrasonograficznym odpowiadające gruczolakowłókniakowi, torbiele badalne palpacyjnie lub ropnie.
4B - zmiany z pośrednim potencjałem złośliwości, obserwacja jest możliwa w przypadku zmian o typie gruczolakowłókniaka o nieostrych marginesach lub martwicy tłuszczowej. W przypadku brodawczaka wskazane jest wycięcie.
4C - obraz wysoce podejrzany, ale bez klasycznych oznak złośliwości np. lity obszar o nieregularnych obrysach, nowe skupisko pleomorficznych zwapnień.
W przypadku Twojej mamy jest to BI-RADS 4C czyli zmiana ze zwapnieniami. Takie zmiany budzą podejrzenie procesu nowotworowego. Jednak czasami zwapnienia są tylko następstwem przebytych w przeszłości stanów zapalnych gruczołu sutkowego.
Ryzyko złośliwości dla takich zmian jest większe niż 2%. Mama wymaga wykonania biopsji i określenia w badaniu histopatologicznym czym dokładnie jest ta zmiana, aby podjąć dalsze kroki związane z ogniskiem patologicznym w piersi.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Rak piersi – Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach