Zwężenie zastawki mitralnej a arytmia serca

Mam dziwną arytmię serca, objawy nie pasują do żadnych znanych. Kiedyś pojawiała się np. dwa dni po silnym zdenerwowaniu lub przeżyciu emocjonalnym, częściej radosnym niż złym. Teraz pojawia się podczas przeżyć emocjonalnych, ale nawet żartach, po przejedzeniu, po tym jak coś przeżywam w sobie, podczas schylania, wysiłku fizycznego, a nawet już bez powodu. Wygląda to tak, jakby moje serce się przewróciło, odeszło do gardła, mocniej uderzyło lub silnie i boleśnie skurczyło. Najbardziej martwi mnie ten bolesny skurcz i to, że serce jest bardzo "chwiejne", lekki bodziec może wywołać ten skurcz. Czasem czuję jakby łaskotanie w okolicy serca i wiem, że to jest dzień, kiedy będę miała arytmię. Napady trwają kilka sekund, ale coraz częściej dłużej, a ostatnio raz za razem kilka razy. Mam 47 lat, zwężenie zastawki mitralnej, żadnych leków nie biorę.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie! Objawy, które Pani podaje są niespecyficzne dla konkretnej choroby. Jeśli cierpi Pani na zwężenie zastawki mitralnej to opisywane dolegliwości mogą być jej skutkiem, choć nie jest to pewne. Uczucie kołatania serca, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu i dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej to tylko niektóre objawy chorób sercowo-naczyniowych. Mogą występować powszechnie w przebiegu wielu chorób tego układu. Nie należy uważać, że mamy do czynienia z arytmią serca wyłącznie na podstawie opisu Pani symptomów. Stan taki można łatwo potwierdzić wykonując podstawowe badania diagnostyczne, w pierwszej kolejności zwykle badanie EKG. Jednocześnie należy wiedzieć, że arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca jest pojęciem bardzo ogólnym, stanowiącym cały szereg konkretnych jednostek chorobowych, mających różny mechanizm. W zależności od postaci zaburzenia prawidłowego rytmu, wdrażane jest różne leczenie tych schorzeń. Wybór dostępnych obecnie leków jest dość duży i stwarza możliwość leczenia takimi środkami, które dają najlepsze efekty i są przez pacjenta lepiej tolerowane. Jeśli Pani dolegliwości ostatnio się nasiliły, zalecam udać się na konsultację do specjalisty kariologa. Zważywszy na dodatni wywiad w kierunku, dotychczas wymagającego tylko obserwacji, zwężenia zastawki mitralnej - konieczna może okazać się modyfikacja leczenia. Proszę jednak na podstawie tego tekstu nie wyciągać pochopnych wniosków, gdyż diagnostykę w kierunku przyczyny nowych objawów może przeprowadzić wyłącznie lekarz badający pacjenta.