Związek między uciążliwymi dusznościami a zapaleniem tarczycy?

Szanowna Pani Doktor. Od kilku lat słabnę. Były podejrzenia o osłabienie po porodzie (4 lata temu urodziłam dziecko), a także depresję. Leczenie nie przyniosło skutków. Od czterech miesięcy kaszlę non stop i mam świszczący oddech, a także dziwne odgłosy, jakby szczekanie psa, wydobywają się z mojej klatki piersiowej. Jest to bardzo bolesne. Zrobiłam ostatnio USG tarczycy i wynik jest taki, że mam zapalenie tarczycy. Na razie zrobiłam tylko TSH, który wyszedł w normie. Czekam na wizytę u endokrynologa. Chciałabym zapanować jakoś nad ogromem objawów, jakie mam. Proszę o jakiekolwiek wskazówki. Czy te wszystkie objawy mogą być pochodną jednej tylko choroby tarczycy, czy być może nałożyły się na siebie dwie choroby? Moja znajoma, która jest endokrynologiem, po rozmowie telefonicznej stwierdziła, że może to być także borelioza! Mam chaos w głowie. Skrajne osłabienie i ból w piersiach nie ustępują. Do jakiego lekarza iść najpierw? Proszę o pomoc i wskazówki. Nie chciałabym wydawać na próżno pieniędzy na niepotrzebne badania. Dziękuję z góry za pomoc. Ewa. Lat 34.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na chorobę tarczycy. Tarczyca produkuje hormony, które wykorzystywane są w całym organizmie, a zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą objawić się w postaci szeregu objawów. Kaszel, świszczący oddech, uczucie osłabienia, duszność w połączeniu z nieprawidłowościami stwierdzonymi w badaniu usg tarczycy z dużym prawdopodobieństwem wskazują na patologię tego narządu. W pierwszej kolejności powinna się Pani na pewno wybrać do endokrynologa. Radzę wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje panią na podstawowe badania (morfologia, OB, stężenia jonów w surowicy krwi, badanie elektrokardiograficzne), których wyniki proszę zabrać na wizytę u endokrynologa.