Związek z młodszym chłopakiem

Witam ! Chciałabym zapytać : czy związek dziewczyny , która ma ponad 16 lat jest w porządku z 14-sto latkiem . Co mam zrobić bo słyszałam od ludzi , że się czepiam ,a dla mnie jest to chory związek. To można zaakceptować , ale za jakieś 5-6 lat!!! Bardzo proszę o odpowiedź ! Alicja S. - opiekun ( dziewczyna jest w rodzinie zastępczej - obecnie dla niego uciekła i znajduje się w Pogotowiu opiekuńczym , a chłopak pochodzi z rodziny patologicznej )
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!
Z prawnego punktu widzenia ważną kwestią jest ewentualne współżycie seksualne nastolatków. Osoba poniżej 15 roku życia nie jest zdolna do świadomego decydowania o swoim życiu seksualnym - nawet jeśli zgadza się się na seks, twierdzi, że chce tego i nie czuje się do seksu zmuszana. W razie współżycia nastolatków konsekwencje prawne może ponieść zarówno 16-latka, jak i opiekunowie prawni obojga.
Z drugiej jednak strony związki nastolatków poniżej 15 roku życia, również w sytuacji różnicy wieku między nimi, są powszechne i w większości przypadków nie są niebezpieczne i nie jest konieczna żadna interwencja dorosłych.
Zarówno chłopak, jak i dziewczyna mają jednak specyficzną i bardzo trudną sytuację rodzinną (środowisko patologiczne, rodzina zastępcza, pogotowie opiekuńcze) i prawdopodobnie wejście w związek jest motywowane przede wszystkim ogromną potrzebą miłości, bycia akceptowanym, chcianym i "posiadania kogoś swojego". Być może z punktu widzenia starszej dziewczyny, relacja z młodszym chłopakiem jest bezpieczniejsza niż ze starszym, potencjalnie bardziej dominującym, oczekującym seksu itp.
Z pewnością warto wspierać parę, spotykać się z nimi - obydwoje powinni być pod opieką psychologiczną.
Pozdrawiam!

Witam. Para gdzie dziewczyna ma 16 lat a chłopak 14 rzeczywiście jest nieco kontrowersyjna. Z tym, że jak widać nie ma sensu tego im zabraniac bo jak widac już efekt jest odwrotny, tym bardziej w tym wieku. Będa sie buntować i robić wiele żeby postawić na swoim a życie, ich dojrzewanie samo zweryfikuje ich relację. Skoro dobrze się ze sobą czują to znaczy, że tak im jest dobrze i warto to uszanować.
Magdalena Brabec

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

W naszej kulturze przyjęło się, że to mężczyźni czy w tym przypadku chłopcy są starsi w związkach. Jest to jednak norma kulturowa. To co jest niepokojące to dlaczego 16 latka ucieka z domu dla chłopaka? dlaczego woli być potem w pogotowiu opiekuńczym (co jest konsekwencją) niż w rodzinie zastępczej? Związek z młodszym chłopcem musi zaspokajać pewne jej potrzeby, które nie są zaspakajanie w inny sposób. Problem jest chyba znacznie bardziej skąplikowany niż związek starszej dziewczyny z młodszym chłopakiem
Beata Szymik