Związek z seksoholikiem a możliwe następstwa

Witam, jestem w związku z sexoholikiem ( twierdzi, że kiedyś nim był). Ale odkąd poznaliśmy się, czyli pół roku temu, zakochał się i nie zwraca uwagi na inne kobiety jestem dla niego nr 1. Dorzucę , że nie mieszkamy razem. Spotykamy się 1-2 razy w tygodniu Moje pytanie jest banalne.... Czy jest możliwy taki przypadek faceta, który się zakochał i jego sexoholizm w jakiś sposób został uśpiony? Bądź minął całkowicie? Wiem, takie zaburzenia leczy się na terapii... proszę o odp. Pozdrawiam,

Dzień dobry!

Wbrew pozorom nie jest to aż tak proste pytanie.

Jest możliwe, aby pod wpływem silnej motywacji dość radykalnie (nagle i samodzielnie) zmienić swoje nawyki. Taką silną motywacją może być np. zakochanie i pragnienie utrzymania nowego związku. Pytanie jednak, jak silna i jak długotrwała okaże się ta motywacja oraz na ile silne i trwałe były dotychczasowe nawyki.

Na jakiej podstawie partner uważa, że kiedyś był seksoholikiem?

Być może nie było to głębokie, długotrwałe uzależnienie (z którego wychodzenie rzeczywiście jest zazwyczaj także długotrwałe, złożone i wymaga leczenia), ale po prostu taki okres w życiu, w którym prowadził bardziej swobodne życie seksualne, miał większe potrzeby seksualne i nie ograniczał się w ich zaspokajaniu lub poprzez seks radził sobie z różnymi problemami (np. stresem, smutkiem, samotnością), a dziś nauczył się już bardziej dojrzałych, efektywnych i nieszkodliwych sposobów regulowania swoich emocji.

Zakładając jednak, że u partnera rzeczywiście zdiagnozowano seksoholizm, jego elementem może być okresowe "rzucanie uzależnienia" i nawroty, a także skłonność do manipulacji, okłamywania bliskich w zakresie swoich problemów, ukrywanie swojej aktywności seksualnej itp.

Jest możliwy zarówno optymistyczny, jak i pesymistyczny scenariusz. Zachęcam do rozmów z partnerem.

Pozdrawiam!