Zwichnięcie stawu barkowego z efektem klawisza

Witam serdecznie Dwa miesiace temu moj Syn(30lat) uszkodzil sobie staw barkowy.Okreslone to jest jako zwichniecie z efektem klawisza.Konsultowal sie z lekarzami,ale opinie sa podzielone. Szukam odpowiedzi na dwa pytania: 1.Czy ma poddac sie operacji,a jezeli tak to jaka metoda ,czy tez zastosowac leczenie zachowawcze? 2. Dziekuje

Szanowny Panie,

sądząc z Pana opisu syn ma III lub wyższy stopień niestabilności stawu barkowo-obojczykowego. Jeżeli syn ma jakiekolwiek dolegliwości bólowe istnieją wskazania do leczenia operacyjnego. Jeżeli tylko występuje efekt klawisza bez dolegliwości bólowych nie ma bezwzględnych wskazań do operacji, a zabieg w tej sytuacji będzie tylko zabiegiem kosmetycznym.
Jeśli zapadnie decyzja o leczeniu operacyjnym, wykonuje się operację metodą wtórnej rekonstrukcji więzadeł kruczo-barkowych (więzadła biegnące od wyrostka kruczego do wyrostka barkowego). Ten zabieg operacyjny może być wykonany na otwarto lub metodą artroskopową. Zabieg polega na pobraniu ścięgien mięśnia smukłego z nogi, utworzenia z nich pętli i przeniesienia ich za wyrostek kruczy i obojczyk.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - chirurg ortopeda