Zwichnięty palec w stawie międzypaliczkowym bliższym

Witam, 3,5 tygodnia temu wybiłem dość mocno palec IV lewej ręki. Grałem w piłkę i dostałem w palec i został on mocno zwichnięty w stawie międzypaliczkowym bliższym. Byłem u lekarza i miałem założoną szynę przez 3 tyg. Po zdjęciu szyny palec nie zginał się, po 2 dniach zaczął się zginać tylko troszkę. Palec jest jeszcze opuchnięty, ale w dalszym ciągu nie zgina się, ma jakby blokadę. Dostałem wytyczne od lekarza ortopedy, żeby ćwiczyć zginanie i nic poza tym, z tym że nie dotknął nawet palca i nie obejrzał go oraz nie poinstruował mnie czy go okładać itp. Zachował się troszkę nieprofesjonalnie. Czy mam ten palec jeszcze dodatkowo czymś okładać i smarować? Czy mogę wymuszać zginanie palca? Proszę o pomoc, bo nie wiem co z tym robić.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, w przypadku urazu/kontuzji, której Pan doznał proces rehabilitacji może trwać nieco dłużej niż ma to miejsce w zwykłym stłuczeniu lub nie medycznie mówiąc "wybiciu''. Zastosowana u Pana szyna stabilizująca spowodowała po pierwsze ustabilizowanie paliczków względem siebie co pozwoliło na szybsze ustąpienie zmian wewnątrzstawowych, jednak brak ruchu w stawie powoduje także przemijające usztywnienie. Toczący się stan zapalny i towarzyszący obrzęk powoduje pogorszenie się funkcji zginania i prostowania w stawie. Są to zmiany ustępujące pod wpływem ćwiczeń i wspomnianego wcześniej czasu. Zalecona przez lekarza rehabilitacja jest działaniem słusznym i wymaganym w tym przypadku. Należy próbować zginać palec do momentu wystąpienia bólu, jednak bez nadmiernego nadwyrężania. W przypadku okładów są one pomocne w przypadku nieustępowania obrzęku i stanu zapalnego. Gdyby jednak chciał Pan zastosować dodatkowe leczenie proponuje stosowanie Altacetu w maści na palec. Reasumując zalecam dalszą rehabilitację w celu osiągnięcia ostatecznej poprawy. W przypadku nieustąpienia objawów proszę o udanie się do lekarza ortopedy. Sugerowałbym także ze względu na czas trwania objawów wykonanie zdjęcia RTG dłoni w celu wykluczenia złamania (o ile takowe nie było już wykonane).