Zwidy w nocy - czy to nawrót depresji?

Witam, chodzi tu o moją Mamę, o którą się bardzo martwię. Ma 43 lata, kiedyś leczyła się u psychiatry na depresję, ale od kilku lat jest niby w porządku. "Niby", ponieważ w lipcu przeszła poważną operację na kręgosłup, znowu nerwy, bezsilność. Od tego czasu nie potrafi zasnąć przy wyłączonym świetle, ponieważ widzi "kobiety w długich sukniach", nie śpi, jest świadoma, rozmawia ze mną, pokazuje mi je i dokładnie opisuje ich wygląd. Tak jest co noc. Dodam, że Mama jest bardzo zmęczona sytuacją ze zdrowiem oraz wrednym szefem. Wysyłam ją do psychiatry, ale chciałabym wiedzieć, czy to chodzi o nawrót depresji. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Pani mama powinna jak najszybciej skorzystać z konsultacji psychiatry. Na podstawie krótkiego opisu trudno jest zdiagnozować problem, jednak tego typu objawy nie są charakterystyczne dla nawrotu depresji. Omamy wzrokowe pojawiające się w godzinach nocnych wymagają diagnostyki w kierunku zmian organicznych (np. niedotlenienie mózgu, guz). Pod uwagę trzeba wziąć również wpływ stosowanych leków (np. uspokajających, przeciwbólowych, nasennych), a także ich odstawienia. Halucynacje mogą występować w depresji psychotycznej, jednak towarzyszą im wówczas inne objawy depresji o dużym nasileniu. Poza tym objawy występują również w ciągu dnia, a nie tylko o zmroku.

Wątpliwości co do diagnozy może wyjaśnić jedynie osobiste badanie lekarskie i badania dodatkowe (np. CT mózgu).

Z pozdrowieniami