Zwiększenie dawki Thyrozol a poziom TSH

Witam. Mam pewien problem, otóż cierpię na Hashimoto. Co jest śmieszne- zmagam się z nadczynnością. Mój lekarz aktualnie nie odbiera, wizytę mam za kilka miesięcy, a już się męczę, czuję się zmęczona, obolała, senna. Mój problem polega na tym, że od października została mi zwiększona dawka Thyrozolu( bo miałam TSH 0,05) do 10mg, z 5 mg, teraz zrobiłam TSH i wynosi 0,06! Czyli praktycznie się nie ruszyło. Czym może być to spowodowane?

Dzień dobry.

Najprawdopodobniej ma Pani Hashitoxicosis. Jeśłi tak, to nie powinno się w tej fazie w stosować tyreostatyków, tylko B-blokery i czekać na naturalne przejście tej fazy w fazę niedoczynności. Istnieje jeszcze możliwość pojawienia się choroby Graves-Basedowa lub innych przyczyn nadczynności. Powinna Pani na wszelki wypadek wykonać usg tarczycy i oznaczyć przeciwciała TrAB. Sugerowałbym Pani dodatkowo ocenę Ft4 i FT3 i jak najszybszy kontakt z endokrynologiem. Jeśli jest to tylko Hashitoxicosis, to podanie tyreostatyków przyspieszy przejście w niedoczynność tarczycy i ją pogłębi.. Według zaleceń w Hashitoxicosis zaleca się B-blokery i leczenie wpsomagające, ale w Pani przypadku należałoby jeszcze wykonać dodatkowe badania i ocenić, co Pani naprawdę dolega.

Dzień dobry,

Prawidłowe wartości glikemii na czczo wynoszą 70-99mg%. Glikemia od 100 do 125 mg% jest wskazaniem do wykonania testu obciążenia 75 g glukozy (krzywa cukrowa). Proszę wyoknać ten test i z wynikami udać się do swojego lekarza. Jeśli w Pani rodznie były przypadki cukrzycy, to apewne konieczne będzie jeszcze wykonanie dodatkowych badań.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz