Zwolnienie od psychiatry dla chorej na depresję

Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące zwolnienia od psychiatry. Od pewnego czasu (ponad rok) podejrzewam u mojej mamy depresję. Jest pracownikiem naukowym. Zauważam niepokojące objawy, tj. gwałtowna zmiana nastroju, bardzo niska samoocena, płaczliwość (nawet w miejscach publicznych), brak chęci do działania, silne zwrócenie się w stronę religijną aż po dewocję (nigdy wcześniej nie była aż tak religijna), nerwowe bóle serca i wątroby, wymioty, biegunka, brak łaknienia. Mama jest osobą bardzo obowiązkową, ale wydajność jej pracy (mimo starań) znacznie zmalała, co jest dodatkowym czynnikiem stresogennym. Mama zawsze miała pesymistyczne usposobienie, jednak nie przeszła żadnych traumatycznych przeżyć - jesteśmy kochającą się, stabilną finansowo, wspierającą się rodziną. Dodam, że mamie nie przysługuje na razie dłuższy urlop - dwa lata temu wykorzystała cały. Namawiam ją do pójścia do psychiatry i zwolnienie od psychiatry - jednak mama boi się, że po powrocie zostanie zwolniona z pracy. Jak długo może trwać zwolnienie wystawione przez lekarza? I czy koniecznie musi to być zwolnienie od psychiatry? Czy podczas takiego zwolnienia pracodawca może zwolnić pracownika? Jak wyglądałoby ewentualne leczenie? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Po pierwsze może niekoniecznie zwolnienie jest konieczne. W pierwszej kolejności należy postawić rozpoznanie, a tego bez wizyty u specjalisty niestety nie da się wykonać. Z tego powodu proszę jeszcze raz porozmawiać z Mamą o jej dolegliwościach - trzeba coś zrobić, bo nie ma co liczyć że choroba sama ustąpi, a co gorsze może się jeszcze pogłębiać. Do psychiatry nie jest konieczne żadne skierowanie.

Jeżeli chodzi o leczenie depresji, to nie zawsze wymaga ono rezygnacji z pracy i pozostania w domu. Wszystko zależy od stopnia choroby, przebiegu farmakoterapii, bo to właśnie ona oprócz psychoterapii jest stosowana najczęściej. Leki które są obecnie dostępne na rynku należą do kilku grup, typ terapii dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta.
Jeżeli chodzi o wystawianie zwolnień lekarskich to raczej lekarz rodzinny nie będzie skory do wystawiania długich okresów zwolnień z przyczyn psychiatrycznych, gdyż powinien to zrobić psychiatra. Na oddawanym do zakładu pracy druczku nie widnieje kod choroby, tak więc dane te nie są znane pracodawcy. Długość zwolnienia ustala lekarz, jednak po miesiącu zwolnienia w celu powrotu do pracy konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności do pracy od lekarza medycyny pracy. Przy przedłużających się zwolnieniach po okresie pół roku następuje decyzja o ewentualnym świadczeniu rehabilitacyjnym.
Proszę z Mamą porozmawiać, powinna poszukać pomocy specjalisty. Trzymam kciuki.

Pozdrawiam

Witam Serdecznie,

Zwolnienie lekarskie może wydać lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie postawionej diagnozy przez psychiatrę (o którą proszę poprosić lekarza).
Wskazana diagnostyka i Leczenie psychoterapeutyczne/farmakologiczne.

Z przesłaniem wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com