Zwymiotowałam tabletkę antykoncepcyjną i nie przyjęłam dodatkowej - co mam robić?

Witam! W ostatnim dniu 7-dniowej przerwy (z czwartku na piątek) uprawiałam stosunek, partner skończył we mnie. Dokładnie po tygodniu (w czwartek wieczorem) zapomniałam wziąć pigułkę, ale wzięłam ją w piątek rano, po około 14 godzinach. Czy jest ryzyko zajścia w ciążę? Drugie pytanie dotyczy zwymiotowania tabletki. Kolejnego dnia, a więc w sobotę, po ok 1,5 godziny od przyjęcia, zwymiotowałam tabletkę. Nie pomyślałam o tym, żeby przyjąć dodatkową i przyjęłam kolejną w normalnym trybie, a więc w niedzielę wieczorem. Mam zamiar do końca blistra przyjmować tabletki w normalnym trybie i zachować ostrożność. Mam świadomość że skuteczność jest zaniechana. Czy jeśli skończę bieżący blister, to czy po 7-dniowej przerwie, kolejny blister będzie mnie zabezpieczał?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W tym przypadku jest dość duże ryzyko ciąży. W tygodniu poprzedzającym pominięcie pierwszej tabletki doszło do stosunku oraz nie przyjęła Pani dodatkowej tabletki po wymiotach. Nie można w tej sytuacji liczyć na pełne działanie antykoncepcyjne tabletek. Powinna Pani do końca opakowania stosować dodatkowe zabezpieczenie. Po około 2 tygodniach należy wykonać test ciążowy aby wykluczyć ciążę przed kolejnym opakowaniem tabletek. Należy pamiętać,że tabletki antykoncepcyjne w ciąży są przeciwwskazane.

Podczas kolejnego opakowania tabletek nie będzie już konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Oczywiście warunkiem jest regularne zażywanie tabletek.

Pozdrawiam