Zwyrodnienia i wypukliny odcinka L4-L5

Witam! Od dłuższego czasu bardzo boli mnie kręgosłup w dolnym odcinku, promieniujący do nóg. Rok temu robiłem rezonans, który wykazał zwyrodnienia i wypukliny odcinka l4-l5, l5-s1.wypuklina l4-l5 uciska na rdzeń kręgowy. Ból jest bardzo silny, nie pomagaja zastrzyki i środki przeciwbólowe. Utrudnia chodzenie. Dodam,że ciężko pracuje, dźwigam cięzkie meble..Czy to mogło pogłębić zwyrodnienia i powodować tak straszny ból?Szukam dogodnej pozycji do chodzenia i wykrzywiam kręgosłup na bok.

Witam!
Niestety problem o którym Pan pisze jest bardzo powszechny i uciążliwy. Z wiekiem w kręgosłupie powstają zmiany zwyrodnieniowe, które nasilają się w związku z wadami postawy, nadmiernymi obciążeniami (ciężkie meble) i m.in nieprawidłową techniką dźwigania. Przy przekrzywianiu się na bok może dochodzić do nadmiernego obciążania krążków międzykręgowych w nienaturalnej pozycji, co może nawet spowodować wypadnięcie krążka (lub nasilanie się przepukliny).
Wiele osób z podobnymi problemami dąży do operacji, jednak wskazania do niej są dość restrykcyjne - zabiegi wykonuje się u osób, u których doszło do uszkodzeń neurologicznych (zaburzenia czucia w kończynach, opadnięcie stopy, nietrzymanie moczu/stolca).
W przypadkach stabilnych (tak jak u Pana) podstawą postępowania jest rehabilitacja oraz nauka prawidłowych zachowań (przyjmowania odpowiedniej pozycji przy pracy i odpoczynku). Myślę że najlepszym wyjściem będzie wizyta u fizjoterapeuty - proszę popytać znajomych czy poszukać w internecie osoby godnej polecenia. O ile ortopedzi skupiają się głównie na badaniach i zapisaniu leków, to fizjoterapeuta skupia się bardziej na zaleceniach o których napisałam powyżej. Może poinstruować też Pana na temat ćwiczeń, które może Pan wykonywać żeby wzmocnić mięśnie odcinka lędżwiowego.
Może Pan również ubiegać się o turnus rehabilitacyjny (sanatorium), jeśli pozwala na to Panu wykonywana praca. Chęć taką należy zgłosić u lekarza rodzinnego.
Niestety dźwiganie mebli jest w Pana przypadku bardzo niekorzystne i będzie pogłębiało problem - proszę się zastanowić nad ewentualną możliwością zmiany charakteru pracy.