Zwyrodnieniowe wytwórcze oraz w obrębie stawów kręgowo-żebrowych

tK odcinka piersiowego zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze oraz w obrębie stawów kręgowo żebrowych i między kręgowych w dolnej i środkowej drobne guzki Schmorla naczyniak trzonuTH 3 9mm-11mm pogłębienie kifozy z lekką prawoboczną skoliozą pyt. czy mogę chodzić nz masaże kręgosłupa i inne zabiegi proszę o odpowiedz chirurga naczyniowego lub neurologa czy naczyniak mi nie pęknie i z czego mógł on się wziąć

Naczyniak jest niezłośliwym nowotworem naczyń. Rozrost naczyń tętniczych w trzonie kręgu powoduje, że struktura kostna w tym kręgu zanika, rozwija się natomiast sieć naczyniowa. Naczyniak zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości i objawów chorobowych w ciągu całego życia. W rzadkich przypadkach naczyniak może objawiać się bólem miejscowym kręgosłupa na poziomie zmiany.

Leczenie:
Dopóki naczyniak nie powoduje dolegliwości, to nie wymaga żadnego leczenia, ani nawet kontrolnych badań. Jeżeli jest przyczyną zespołu bólowego stosuje się radioterapię, ewentualnie endowaskularną embolizację naczyniaka. Gdy ból utrzymuje się mimo zastosowanych w/w metod lub jeżeli narasta deficyt neurologiczny stosuje się leczenie operacyjne, które polega plastyce kręgu specjalnym cementem lub na wycięciu naczyniaka z następową stabilizacją wewnętrzną kręgosłupa.

Celem oceny Pani zmian i ewentualnej kwalfikacjido rehabilitacji badz zabiegu zachecam do konsultacji ortopedycznej lub neurochirurgicznej