zy powinnam odstawić antykoncepcję natychmiast z powodu poziomu d-dimerów?

Od roku stosuję antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek atywia. Poziom d-dimierow wynosi 806 przy normie 500. Czy powinnam odstawić antykoncepcję natychmiast ( przyjęłam drugą tabletkę z opakowania) czy poczekać na koniec cyklu?

Lek. Paweł Szadkowski

Poziom d-dimerów jest bardzo mało specyficznym badaniem. Ich podwyższenie może być wywołane bardzo wieloma stanami. Przydatność kliniczna polega na wysokiej czułości, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakrzepicę przy mieszczących się w normie wynikach. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do antykoncepcji to należałoby się stosować do ogólnych zaleceń które szczegółowo powinna pani omówić ze swoim ginekologiem.