Życie po usunięciu pęcherzyka żółciowego

witam mam 34 lata i niedawno dowiedzialam sie ze mam kamienie w woreczku i powinnam poddac sie operacji usuniecia troche sie boje jak to bedzie bez woreczka jaka diete bede musiala stosowac i czy do konca zycia zyc oszczednie prosze o porade dziekuje Anna, Wroclaw

witam
na pewno na początku należy zastosować ścisłą dietę - lekkostrawne posiłki, ograniczyć produkty wzdymające i smażone. Jeśli chodzi o dolegliwości po operacji - bardzo różnie to bywa .... czasem na stałe trzeba ograniczyć pewne produkty, niektórzy pacjenci po usunięciu woreczka nie czują żadnych dolegliwości.

http://www.akademiazz.com.pl

Witam!
Po resekcji pęcherzyka żółciowego stosujemy dietę łatwostrawną z ograniczą zawartością tłuszczu. Gotujemy nie smażymy, wykluczamy podroby, tłuste mięsa, ryby, wędliny, ograniczamy jaja, wykluczamy fast- foody i przekąski, słodycze.

Witam serdecznie,

Po zabiegu z pewnością będzie Pani musiała stosować rygorystyczną dietę lekkostrawną. Posiłki będzie Pani zjadać o umiarkowanej temperaturze (nie za gorące ani nie za zimne). Dania powinny być wtedy świeże, najlepiej przygotowywać je bezpośrednio przed zjedzeniem i unikać odgrzewania. Prawidłowa obróbka termiczna to gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w folii aluminiowej i zapiekanie pod przykryciem. Będzie Pani musiała unikać smażenia. Przy diecie lekkostrawnej nie są wskazane ostre przyprawy, sól, alkohol, mocna kawa czy herbata oraz produkty o wysokiej zawartości tłuszczu. Porcje posiłków powinny być niewielkie - należałoby jeść częściej a mniej.
Co do samopoczucia po operacji to bywa bardzo różnie - wszystko zależy od organizmu, jest to kwestia indywidualna.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk