Życie w celibacie a lepsze samopoczucie

czy życie w celibacie sprawia że się ogólnie lepiej czujemy psychicznie?

Tak samo zjawisko celibatu jest tematem złożonym.
Generalnie jednak celibat jest dużym wyzwaniem dla człowieka i różnie sobie ludzie z nim radzą.
W praktyce klinicznej spotyka się nieraz zjawiska tzw.patologii celibatu.
Znam ludzi w dobrostanie psychicznym żyjących w celibacie i również ludzi szczęśliwych żyjących w związkach.
Bycie w związku to też wyzwanie dla człowieka i widzimy wiele patologii więzi międzyludzkich.
Inaczej jest, gdy celibat jest świadomym wyborem, a inaczej, gdy nie jest akceptowany i "tak się złożyło"...
Dopiero od niedawna na temat celibatu zaczyna się pisać i mówić jakby bardziej w sposób otwarty.
Prawdopodobnie to zagadnienie będzie w przyszłości jeszcze bardziej poruszane, dyskutowane...
Pozdrawiam.

Witam
Ludzie mają prawo do wyboru swego stylu życia. Jeżeli ktoś ma niskie potrzeby seksualne lub nie czuje ich w ogóle i czuje się w życiu szczęśliwy, realizuje się zawodowo i osobiście, to wszystko jest ok.
Jeżeli natomiast ktoś nie wyobraża sobie życia bez aktywności seksualnej ale powstrzymuje się od realizacji swoich potrzeb w tym względzie to raczej nie wpływa to dobrze na jego samopoczucie. Nawet jeżeli powstrzymywanie się jest uzasadnione jakimiś wyższymi względami np. zachowanie wierności żonie, która ze względu na stan zdrowia czasowo nie może współżyć, to brak aktywności seksualnej najczęściej rodzi pewne napięcie i poczucie braku.
pozdrawiam