Życie w chronicznym stresie

Witam ! Mam problem gdyz od 1,5 roku zyje w stresie chronicznym, ale zauwqazyłem tez, ze mimo ze główny stresor praca padł, to tak jakbym wpadł w takie błędnę koło - że jesli cos mnie kreci i ekscytuje, np mam dobre poczucie humoru, to chce w tym byc najlepszy najlepszy i tak wyszło, ze powiem np zart i zaraz mysle nad lepszym, tylko ze przez to musze sie zestresowac zeby to zrobic i zeby zdarzyc ;/ od zawsze bylo tak ze umialem myslec tylko w lekkim podenerwowaniu ;/

Mgr Monika Hibner

Witam,
z tego co Pan pisze, rozumiem, że kłopotem jest ciągła potrzeba rywalizacji i bycia w stanie mobilizacji (czyli jak pan nazwał "nakręcenia"). Zachęcam do wizyty u psychologa czy psychoterapeuty aby omówić to "błędne koło" i zrozumieć skąd się wzięło. Dzięki czemu będzie Panu łatwiej sobie z nim poradzić. Kiedy wiemy z czego coś wynika przybliża nas to do rozwiązania.
Pozdrawiam,
Monika Hibner

Zachęcam do spotkania z psychologiem. Przyjrzenie się przyczynom stawiania sobie (zbyt) wysokich wymagań i ciągła potrzeba doświadczania sukcesu i wartości, pomoże w odnalezieniu większego spokoju i satysfakcji z siebie i z życia.

Motywacja osiągnięć i potrzeba rywalizacji są bardzo ważnymi elementami ludzkiej egzystencji - napędzają działania, pobudzają do rozwoju i pchają ku wzrastaniu. Jednakże w momencie, kiedy potrzeba rywalizacji jest zbyt wysoka, a motywacja szybuje wysoko ponad możliwości - wtedy zaczyna się problem. Osoby o nadmiernym poziomie rywalizacji i motywu osiągnięć stawiają sobie zbyt wysokie (a przez to niemożliwe do osiągnięcia) wymagania, cele; chcą zawsze więcej ale nie określają co to "więcej" oznacza (przez co gnają za czymś, czego tak na prawdę nie rozumieją i nie wiedzą o co im chodzi). Taki stan powoduje ciągłą presję, stres, napięcie - a te z kolei mogą prowadzić do wielu negatywnych efektów jak choroby somatyczne, choroby na tle nerwowym itd.
Polecam udać się na konsultację psychologiczną, która pozwoli Panu zrozumieć czym jest to opisywane "błędne koło", jakie ma (w Pana przypadku) źródło i co konkretnie można zrobić, aby odzyskał Pan równowagę i spokój. Polecam psychologa poznawczo-behawioralnego, gdyż właśnie specjaliści o tej orientacji terapeutycznej zajmują się przede wszystkim sposobami myślenia, przekonaniami, aspiracjami, motywacją, stawianiem celów. Czyli tymi elementami, nad którymi dobrze byłoby w Pana wypadku popracować. Powodzenia!