Życie ze starszym od siebie mężczyzną

Od pewnego czasu jestem w związku z starszym od siebie mężczyzną, on deklaruje mi miłość i chęć małżeństwa. Jednak dla mnie to zdecydowanie za szybko. Bo jesteśmy z sobą od nie dawna. Widzę, że traktuje mnie poważnie, z resztą mówiło mi to kilka jego znajomych. Jak wytłumaczyć mu, aby go nie urazić, że to za wcześnie na takie tematy. Chociaż z jednej strony rozumiem go, bo ma swoje lata, ale ja nie potrafię tak w ciemno. Zbyt wiele przeszłam i nie potrafię zaufać w 100%

Witam,
Decyzja dotycząca małżeństwa, to poważna deklaracja. Partnerzy warto, aby byli oboje przekonani o tej zmianie w ich życiu. Skoro partner traktuje Panią poważnie, kocha i pragnie być w związku, z pewnością poczeka na to, aż będzie Pani pewna małżeństwa. Warto szczerze porozmawiać o swoich przemyśleniach, które nie są przecież odmową i wycofaniem ze związku, tylko odroczeniem w czasie pewnych decyzji. Ważne, aby czuła się Pani dobrze z podjęciem tak ważnej decyzji, w zgodzie z samą sobą.
Warto w rozmowie używać komunikatów "ja" to jest takich poprzez które wyraża Pani swoje uczucia, swoje opinie, nie oceniając, czy też nie naruszając pola partnera. To może ułatwić rozmowę.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Decyzji o małżeństwie nie można podejmować pod presją czy naciskiem ze strony kogokolwiek (notabene - takie małżeństwo może być wtedy unieważnione bez większych problemów). Powinna to być Pani autonomiczna decyzja wynikająca z uczuć, racjonalnych przesłanek i przemyśleń.
Jak powiedzieć pani partnerowi, by "się wstrzymać"? Najlepiej wprost, bez owijania w bawełnę. Im bardziej będzie Pani działać na zasadzie "nie chcę go zranić" tym bardziej będzie Pani owijać tą bawełnę, przeinaczać fakty, aż w końcu - z błędnych pobudek - ulegnie Pani. Tylko dlatego żeby "nie zranić partnera". Powiedzenie wprost dokładnie tego, co Pani tutaj napisała ("to za wcześnie na takie tematy") będzie najodpowiedniejszym komunikatem, który może Pani w tej sytuacji powiedzieć. Dlaczego? Bo właśnie to dokładnie Pani czuje i myśli - a to najlepszy kierunkowskaz. Pozdrawiam.