Żyła wrotna na wyniku USG

Dzień dobry. Zwracam się z takim pytaniem: proszę mi powiedzieć, czy to coś poważnego? Na wyniku z usg jest napisane żyła wrotna 11mmo/ przepływ 15m/sek typ: 2 -wzrost oporu. Co to wszystko może oznaczać? Czy mam w porządku tą przepływowość? Czy moja żyła wrotna działa bez zarzutu. Niestety po badaniu niczego się nie dowiedziałam, bo dostałam tylko suchy wynik i żadnej interpretacji, a jak wiadomo na Narodowy Fundusz Zdrowia trochę poczekam na swoją kolej. Czy ktoś może mi jasno wyjaśnić, czy cokolwiek mi dolega i jeżeli tak to co konkretnie? Czy coś mi grozi? Może powinnam się bardziej oszczędzać, żeby ta żyła wrotna była w jak najlepszym stanie? Może powinnam jakoś inaczej jeść. Proszę o pomoc, nikt mi nic nie chce powiedzieć na ten temat, może to jest coś naprawdę poważnego i dlatego taka cisza? Dziękuję.

Średnica żyły wrotnej jest prawidłowa. Zazwyczaj za najmniejszą, graniczną prędkość krwi w zakresie żyły wrotnej przyjmuje się 15 cm/sek. W nadciśnieniu wrotnym (np. marskość wątroby) prędkość przepływu w żyle wrotnej maleje. Tak więc ma Pan jeszcze w normie przepływ krwi w żyle wrotnej, ale na poziomie granicznym. Wskazana konsultacja hepatologiczna.