Żylaki a htz

Mam poważne problemy z układem krążenia tzn. chodzi o dziedziczną chorobę, żylaki.Jestem po 6 operacjach,mam nawroty choroby i poważne rozległe pajęczaki,ponieważ problem dotyczy głównie ale nie tylko stopy ,lekarze nie podejmuja leczenia w tym kierunku.Mam 45 lat i przechodzę menopauze,lekarz ginekolog zostawia wybór dla mnie odnośnie stosowania htz,przez 3 miesiące stosowałam próbnie plastry i efekt był cudowny ale mam też wrażenie że wpłynęło to na pogorszenie stanu żył,proszę o radę czy moge się mylić w ocenie i czy jest to dla mnie zagrożenie.

Redakcja abcZdrowie

Witam! Stosowanie HTZ teoretycznie mogło pogorszyć stan żył, ponieważ progestagen zawarty w plastrach (także w tabletkach) powoduje rozkurcz mięśni gładkich, między innymi właśnie w żyłach, co skutkuje rozszerzeniem ich światła. Sama obecność żylaków nie jest jednak przeciwwskazaniem do HTZ. Jeśli odczuwa Pani uporczywe objawy klimakterium, to rzeczywiście warto rozważyć ich zastosowanie. Przedtem dobrze by było odwiedzić chirurga naczyniowego i wykluczyć obecność zakrzepicy żył głębokich, która może współistnieć z żylakami i która wyklucza możliwość hormonoterapii. Pozdrawiam serdecznie.