Żylaki na nogach i metody ich usunięcia

Witam, mam od wielu lat żylaki na nogach. Zrobiłam badanie Doppler USG żył kończyn dolnych i byłam na wizycie u lekarza chirurga naczyniowego, który powiedział, że nie podejmie się operacyjnego wycięcia żylaków, ponieważ są one umieszczone pod kostką i pod stopą. Zrozumiałam, że żylaki są bezpośrednio połączone z żyłami głębokimi i to grozi powikłaniami. Jaką inną metodą można usunąć duże i ostatnio bolesne żylaki? Boję się, żeby nie doszło do zatorowości.

Alternatywą dla klasyczne operacji żylaków są metody małoinwazyjne. W ośrodku o dużym doświadczeniu można za pomocą lasera (metoda znana pod nazwą EVLT) zamknąć nawet duże żylaki. EVLT można łączyć z SVS. Proponuje udać się do chirurga zajmującego się małoinwazyjnym leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej, podczas konsultacji zostaną Panu przedstawione wady i zalety każdej z metod.

Witam serdecznie, rozumiem że chodzi o „wieniec żylny” (corona phlebectatica) – czyli zmienione naczynia o układzie korony wokół kostki i tylnej powierzchni stopy. Skleroterapia żył tej okolicy nie jest zalecana. Pozostaje metoda RF lub laser neodymowy Nd:YAG, obie bezpieczne i skuteczne. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog