Żylaki w ciąży

Witam Pani Doktor, jestem miesiąc przed porodem. Przed ciążą poszerzone żyły pod kolanami, teraz w trakcie ciąży żylaki dość konkretne. Wizyta u specjalisty, zalecone pończochy 2 stopień ucisku do końca ciąży, połogu i po porodzie. Wskazana operacja (laser) po rozwiązaniu. Moje pytania... 1. W jakim okresie po porodzie najszybciej może być wykonany zabieg? 2. Czy po operacji laserowej będę mogła kontynuować karmienie dziecka piersią? Dodam, że zależy mi również bardzo na operacji tej zimy, jak również na karmieniu piersią, jeśli karmienie jest przeciwwskazane to czy dziecko bezwzględnie należy odstawić, czy jest to kwestia paru dni przerwy? Do momentu aż ewentualne leki znieczulające czy p/bólowe przestaną działać? 3. Na pewno zdecyduję się na kolejne dziecko (za 2-3 lata), czy normą jest, że żylaki przy kolejnych ciążach pojawiają się ponownie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Przyszła mama

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak Pani napisała w trakcie ciąży nigdy nie powinno się wykonywać planowych zabiegów chirurgicznych, ponieważ może to być niebezpieczne dla matki i dziecka. Jeżeli kobieta skarży się na żylaki przed ciążą - zaleca się wykonanie zabiegu przed ciążą, aby uniknąć następstw nasilenia dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Warto wspomnieć, że nasilenie dolegliwości/ wystąpienie żylaków w czasie ciąży aż w 80% przypadków zanika. Jeżeli natomiast nie dojdzie do regresji zmian zaleca się wykonanie zabiegu, jednak dopiero po zakończeniu karmienia, ponieważ wtedy możliwa jest wiarygodna ocena. Występowanie żylaków z ciąży jest uwarunkowane genetycznie i oczywiście może nastąpić sytuacja, że żylaki znów pojawią się przed kolejną ciążą. Nie jest to jednak regułą i nie ma określonego okresu ciąży, w którym można spodziewać się ich wystąpienia. Zaleca się działania profilaktyczne - pończochy uciskowe, ćwiczenia, unoszenie nóg do góry (także lekkie uniesienie nóg w czasie snu). Wszelkie decyzje należy konsultować z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie!