Żylaki w obrębie nóg a konieczność operacji

Dzień dobry, tato mój (57 lat) ma straszne żylaki na obydwu nogach- lekarz stwierdził, że nigdy nie widział takiego przypadku i konieczna jest operacja. I teraz pytanie - czy lepiej przez wycięcie czy laserem??

W przypadku dużego zaawansowania zmian żylakowatych w zakresie kończyn dolnych zazwyczaj zaleca się leczenie operacyjne klasyczne. Oczywiście co do typu leczenia operacyjnego najlepiej, aby zadecydował o tym bezpośrednio chirurg naczyniowy lub ogólny prowadzący.

Witam serdecznie, im więcej chorób towarzyszących, zwłaszcza w przypadku choroby niedokrwiennej serca, tym metoda laserowa jest bardziej preferowana - nie wymaga odstawienia leków przeciwpłytkowych i przeciwskrzepliwych, pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności, a zabieg można wykonać jednoczasowo na obu kończynach dolnych. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Obie metody mają porównywalną skuteczność. Niewątpliwą zaletą metody laserowej jest minimalny czas rekonwalescencji, zastosowanie tylko znieczulenia miejscowego, lepszy efekt estetyczny, możliwość wykonania zabiegu na obu kończynach jednoczasowo (przy dużych żylakach klasyczne leczenie operacyjne rozkłada się na dwa etapy).