Żylaki w wieku 19 lat?

Witam, mam 19 lat i od kiedy pamiętam, na nogach mam okropnie wyglądające zielone żyły. Podobno mam to po dziadku, ale babcia też ma ten problem. Wychodzi na to, że jestem obciążona genetycznie, o ile istnieje taka możliwość. Ostatnio zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i na początku czułam ból pod kolanem, teraz coraz rzadziej (biorę je od jakiś 2 tygodni), może być to ze sobą jakoś powiązane? Czy da się jakoś usunąć te paskudne żyły? I ile taki zabieg może kosztować (od najmniejszej ceny do największej)? Pozdrawiam, Karolina

Witam!

Prawdą jest, że ryzyko wystąpienia żylaków jest zwiekszone, jeśli wśród członków rodziny one występowały.

Przyjmowanie antykoncepcji przez osoby mające żylaki, niesie zwiększone ryzyko powstania zakrzepicy.

Najważniejszym i jedynym o udowodnionym działaniu spowalniającym postep choroby, jest leczenie uciskowe, na które składają się opaski uciskowe, pończochy uciskowe oraz masaż pneumatyczny.

Leczenie operacyjne wiąże się z wysokim (do 50%) ryzykiem nawrotów, a jego trwałe efekty zależą przede wszystkim od stosowania wspomnianego leczenia uciskowego.

Niezależnie jednak od sposobu leczenia, decyzja o jego wyborze powinna być podjeta po konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim musi on ocenić czy rzeczywiście problem żylaków w Pani przypadku w ogóle istnieje.

Pozdrawiam serdecznie