Żyły na nogach a stosowanie masażera - czy są jakieś przeciwwskazania?

Witam! Mam niecałe 30 lat i odkąd pamiętam widoczne żyły, zwłaszcza na jednej z nóg (jeszcze bardziej się uwidoczniły po 2 ciążach), które na szczęście mi nie dokuczają, nie puchną mi też kostki, tylko niezbyt ładnie to wygląda. Byłam nawet z tym u specjalisty, który przeprowadził usg obu kończyn i powiedział, że na razie nie ma się co tym przejmować, bo nóżki sa minimalnie niewydolne i tyle, nic z tym nie robić!!! Powiedział tylko, że mam unikać gorąca itp. Jakiś czas temu dostałam elektryczny masażer w prezencie, tylko nie wiem czy mogę go stosować na nogi, czy to będzie wskazane w moim przypadku? Poza tym po porodzie od jakiegoś czasu pojawiła mi się niewielka przepuklina pępkowa (mam krzywy pępek!) i nie wiem czy użycie masażera w celu ujędrnienia go w ogóle jest możliwe w moim przypadku. Czy ja mogę ćwiczyć?? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam, jak z Pani opisu wynika, to tylko pozazdrościć nóżek. Prosta zasada mówi: nie ma dolegliwości, nie ma więc choroby. Problemem jest prawdopodobnie Pani delikatna i cienka skóra, która jest bardzo ,,przezroczysta” dla układu skórnych żył siatkowatych, które ma każdy, a u mężczyzn są one najmniej widoczne z racji tego, że mężczyźni są bardziej ,,gruboskórni”. Kobiety mają cieńszą i delikatniejszą skórę. Problemem jest natomiast pępek. Koniecznie proszę zgłosić się do chirurga, być może wskazana plastyka operacyjna przepukliny. Co do masażera - proponuję korzystać z niego bez obawy. Warto masować nogi w kierunku od stóp ruchem kolistym do środka ciała. Poprawi to przede wszystkim odpływ limfy z kończyn.