Żywienie 15-letniego czynnego sportowca

Witam. Mój syn ma 15 lat i jest czynnym sportowcem. Uprawia lekkoatletyke i gra w pilkę nożna. Zemdlal, byl w szpitalu ale nic nie strwierdzili, powiedzieli ze ma zazywac jakies odzywki.Chcialbym sie dowiedziec co moj syn moze a czego nie moze sporzywac ze substancji odzywczych?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli lekarz zalecił zażywanie odżywek, powinien był sprecyzować konkretnie jakie preparaty ma na myśli.

Dzień Dobry,

Odżywki a substancje odżywcze to 2 zupełnie różne rzeczy. Konieczna jest przede wszystkim ocena obecnego stanu zdrowia, a następnie obciążeń treningowych i stosowanej diety. W przypadku młodych sportowców należy odpowiednio zbilansować dietę albo zrealizowała zwiększonego poprzez treningu i wzrost zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Odżywki możemy stosować dopiero w przypadku problemów z realizacją tego zapotrzebowania poprzez dietę, natomiast w tak młodym wieku się ich tak czy inaczej nie zaleca.

Pozdrawiam
mgr dietetyki Natalia Główka
www.nutricus.pl