Żywienie 6-miesięcznego dziecka ze skazą białkową

Mam 6 miesięcznego syna co mogę dawać mu jeść zamiast biszkoptow czy chrupek które go uczulaja i jakie dania szykować ma skazę białkową

Witam serdecznie,

Skaza białkowa, czyli inaczej alergia na mleko krowie polega na eliminacji z diety produktów, które mogą dostarczyć tych białek. Dietę eliminacyjną wprowadza się po rozpoznaniu jednostki chorobowej przez lekarza prowadzącego. Najczęściej produkty uczulające to mleko krowie i jego przetwory (np. masło, kefiry, jogurty), mleko kozie i owcze; naleśniki, ciasta i biszkopty, a także bułeczki maślane, rogaliki francuskie czy chleb tostowy. Jeśli karmi Pani piersią warto również ograniczyć źródła mleka w Pani diecie, jeśli stosuje Pani karmienie sztuczne można wybrać preparaty przeznaczone dla dzieci ze skazą białkową (o znacznym stopniu hydrolizy). Według schematu żywienia dzieci do 1 r.ż. powinna Pani już wprowadzić: gotowane i miksowane warzywa (marchewka), owoce (jabłko, banan),gotowane mięso (proszę unikać mięsa wołowego ze względu na częste pojawianie się również objawów alergii), jajko i puree ziemniaczane, kaszki i kleiki HA (czyli z częściowo zhydrolizowanym mlekiem białka). Niektóre produkty takie jak biszkopty czy chrupki trzeba będzie po prostu wyeliminować i zastąpić je kaszkami bezmlecznymi i przygotowywać je na specjalnym mleku. Zalecenia dla dziecka się nie zmieniają i powinny być zgodne ze schematem żywienia: http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/7-12-miesiecy/rozszerzanie-diety/23-schemat-zywienia-niemowlat-do-1-roku-zycia . Bardzo przydatne jest prowadzenie szczegółowego dziennika i wpisywanie tam kolejnych wprowadzenie do diety dziecka produktów i obserwacja reakcji. Jeśli zauważy Pani wystąpienie niepokojących objawów od razu będzie można ustalić przyczynę.

Zapraszam także na stronę www.kalorynka.pl, gdzie ma Pani dostęp do materiałów, programów dietetycznych i porad na temat zdrowej diety.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann